LEAD_728x90
Son Haberler
Anasayfa / Duyurular / Yabancılar için “180 gün içinde 90 gün kalış kuralı”

Yabancılar için “180 gün içinde 90 gün kalış kuralı”

Sayın sektör mensupları,

Yabancıların ülkemizde kalış süreleri ve vizeleri ile ilgili değişiklikleri içeren, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan bir yazının örneği ekte sunulmuştur. Özellikle uluslararası yolcu taşımacısı firmaların dikkatlerine sunulur. 

TOFED

Emniyet Genel Müdürlüğünün 13 Ocak 2012 tarihli yazı ve 04 nolu 180 Gün içinde 90 Gün Kalış Kuralı Uygulanması adlı EGM Genelgesi ile özet olarak aşağıdaki bilgiler sağlanmıştır. 

- Vize muafiyetinin veya hudut kapılarında ita edilen (bandrol ve kaşe) vizenin Türkiye'de toplam kalış (ikamet) süresi, son 180 gün içerisinde 90 gündür. Bu süreden fazla kalmak isteyen yabancılar mutlaka ikamet izni alacaktır. 

- Türkiye'de kalış süresi hesaplamalarında, yabancının Türkiye'den çıktığı gün itibariyle geriye yönelik olarak Türkiye'de ikamet ettiği toplam günlerin sayısı hesaplanacak, yurt dışında kaldığı günler ile ikamet tezkeresi alarak Türkiye'de kaldığı günler hesaplamaya dahil edilmeyecektir. 

-Özel meşruhatlı vizelerle Türkiye'ye gelen yabancılar, "180 gün içinde 90 gün" kalış kuralı uygulamasına dahil edilmeyecektir.

-Ek 1-2-3 ve 4'deki listede yer alan ülke vatandaşlarından, son altı ay içinde ülkemizde kalış süresini doldurmuş olan yabancıların konsolosluktan vize alarak gelmeleri halinde vizelerine göre işlem yapılarak girişlerine izin verilecektir.

Ancak, Vize Rejimi Tablosunda (T ve TI) olarak belirtilen ülke vatandaşlarına kısa süreli turistik amaçlı vizeleri dış temsilciliklerimizce anılan Karar'a göre, son 180 gün içerisinde toplam 90 gün kalış kuralına uygun olarak verilecektir. 

-Ek 1-2 ve 3'deki listede yer alan ülkelere 180 gün içerisinde toplam 90 gün kalış kuralı 01.02.2012 tarihinden sonra ülkemize girenler için uygulanacak ve bu tarihten sonraki kalışlar hesaplamalara dahil edilecek, hiç bir şekilde 180 günlük periyodun başlangıcı 1 Şubat 2012 tarihinden önce olmayacaktır.

-Vize Bilgi Sistemi -Sınır Vizesi Modülünün devreye girmesini ve yeni vize etiketlerinin kullanılmaya başlanmasını müteakip, Türkiye'deki vize muafiyeti süresi veya vizede belirtilen kalış süresi 180 gün içinde 90 günden az ise yabancının talebi halinde toplam 90 günü geçmeyecek şekilde yurt içinde uzatilabilecektir. 

Emniyet Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili Genelgesi tam metni:

EGM 180 Gun icinde 90 Gun Kalis Kurali Uygulamasi Sayfa 1.pdf

EGM 180 Gun icinde 90 Gun Kalis Kurali Uygulamasi Sayfa 2.pdf

EGM 180 Gun icinde 90 Gun Kalis Kurali Uygulamasi Sayfa 3.pdf

EGM 180 Gun icinde 90 Gun Kalis Kurali Uygulamasi Sayfa 4 Vize Muafiyeti Bulunan Ulkelerden 180 gun icinde 90 gun kalis kurali uygulanacak ulkeler.pdf

EGM 180 Gun icinde 90 Gun Kalis Kurali Uygulamasi Sayfa 5 Vize Muafiyeti Bulunan Ulkelerden 180 gun icinde 90 gun kalis kurali uygulanacak ulkeler.pdf

EGM 180 Gun icinde 90 Gun Kalis Kurali Uygulamasi Sayfa 6 Hudut Kapilarinda Bandrol veya Kase Vize Ita Edilen 180 gunde 90 gun kurali uygulancak ulkeler.pdf

EGM 180 Gun icinde 90 Gun Kalis Kurali Uygulamasi Sayfa 7 Kase Vize Uygulamasi Yapilan Ulkeler.pdf

EGM 180 Gun icinde 90 Gun Kalis Kurali Uygulamasi Sayfa 8 Kase Vize Uygulamasi Yapilan Ulkeler.pdf

Hakkında TOFED

Bir yorum

  1. elnura memmedova

    mrb ben azeriyim türkiyede tedavi amacıyla 6 aylık ikametim vardı amma o marta bitdi bide 2 sefer ben yine giriş cıkış yapmışdım şimdi bakudeyim amma tedavim bitmemiş daha türkiyeye gelmek zorunlulugum var şimdi ben gelirsem 1 ay sonra eve döndügümde yeniden ne zaman türkiyeye gire bilirim bi zamet bana cevab verin çünki cok endişeliyim bu konuda

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>