IPRU'YA BAKAN ARSLAN DESTEĞİ

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • IPRU'YA BAKAN ARSLAN DESTEĞİ

IPRU’ya Bakan Arslan desteği

Geçtiğimiz hafta IPRU Heyeti olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’ı makamında ziyaret ettik. 15 Şubat Çarşamba günü gerçekleştirdiğimiz bu ziyarette IPRU projesinin başlangıç süreci ve bugün geldiği noktayı detaylarıyla anlatma imkanı bulduk. Çok sıcak karşılandığımız ziyaretten Bakan Ahmet Arslan’ın tam desteğini alarak ve umutla ayrıldık.

Ziyarette sayın bakanımızdan IPRU’nun gelişmesi için bazı taleplerimiz oldu. Bu taleplerimiz;

1-IPRU’nun Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Örgütü ve İslam İşbirliği teşkilatı nezdinde akredite çalışmalarının sağlanması için öncelikle T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın destek ve yardımlarının sağlanması,

  • IPRU’nun tanıtımının sağlanması ve üye ilişkisi olmayan ülkelerde üye ilişkisi tesis edebilmesi için; Türkiye’nin yurt dışında bulunan Büyükelçiliklerine, Konsolosluklara ve Ticari Ataşe’lerine   IPRU tanıtım dosyasının gönderilerek IPRU vasıtasıyla oralarda kurulabilecek ilişkilerde yol gösterilmesi ve yardımcı olunması.
  • Karayolu yolcu taşımacılığı alanında oluşan atıl kapasite nedeniyle kullanım alanı kalmayan binlerce 2. el otobüsün yurtdışına satışının gerçekleştirilmesi için İstanbul’da¸ otobüslerin teşhir edileceği ve içerisine sektörel mesleki eğitim kurumlarının oluşturulacağı bir fuar alanın IPRU’ya  tahsis edilmesi.
  • Atıl kapasitede duran ve yurt dışına satılacak 2. el otobüslerde ihracatın önündeki bürokratik engellerin azaltılarak ihracat yapanlara yeni otobüs alımında  KDV’de bir alt dilimin uygulanma esasının getirilmesi.
  • Ülkemizin karayolu yolcu taşıma sisteminde oluşturduğu bilgi ve becerisini IPRU vasıtasıyla diğer ülkelere aktarmak ve bu kapsamda kurulacak ekonomik ve teknik işbirliği sayesinde ülkemiz ekonominse katkı da bulunmak için; IPRU mali kaynaklarının oluşturulması adına ülkemize giriş ve çıkış yapan  yolcu otobüslerinden, beyan  formunu doldurmaları suretiyle   5  Dolar  tutarında  bir ödeme alınmasının yasal düzenlemesinin oluşturulması oldu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan bizi ve taleplerimizi dinledikten sonra tam destek sözü verdi. Özellikle IPRU’ya sürekli gelir konusunda, bakanlık bünyesinde hazırlık yapılması talimatını da vereceklerini söyleyen Bakan Arslan üreticiden, işletmeciye kadar herkesin bu projeye destek vermesi gerektiğini ifade etti.

 

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR