MERSİN NOTLARI

Mersin Notları

Olmadı, sil yeni baştan

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde daha Sayın Macit Özcan’ın başkanlığı döneminde yeni bir otogar için yer seçimi, yapımı, büyüklüğü, işletme esasları gibi konularda TOFED olarak görüş ve önerilerimizi sunmuştuk.

Şimdiki Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz döneminde inşaatı biten otogarın yazıhane ihalesinde küçük yazıhaneler için önce yıllık 36 bin, büyük yazıhaneler için 60 bin lira değer biçildi.

Bu rakamlara gerek Mersin’deki yazıhane sahipleri gerekse biz itiraz ettik ve ihale iptal oldu. Sonra belediye küçük yazıhaneleri 60 bin, büyük yazıhaneleri 96 bin liradan ihale etti ancak bu da olmadı.

Otobüs işletmecileri itiraz ettikçe, belediye o hırs ve kızgınlıkla her seferinde kira miktarını indireceğine daha da yükseltti.

Belediye 3. İhaleden sonra otogarın toplu ihalesini yaparak Şimşek Grup diye bir şirkete otogarı komple verdi.   Adı geçen şirket belediyenin 3-4 katı kiralarla otobüsçüyü “Teslim” almaya çalıştı. Yaklaşık 2 yıl da bu “gurup”la ve bu şirketin yaşa dışı faaliyetleri ile uğraşıldı.

Sonunda yargı ihaleyi komple iptal etti ve tekrar belediyenin işletmesine geçildi. Şimdi bu aşamadayız.

Bu gelinen son aşama aslında ilk baştaki aşamaya dönülmesidir. Yani sil, yeni baştan oldu. Ve Belediye daha makul kiralarla yazıhaneleri ihaleye çıkardı.

Ancak Şimşek Grup’un yasadışı ve  işgalci tutumları sırasında otobüsçüler Mersin Otogarı dışında Tarsus, Erdemli, Silifke gibi yerlerden otobüs kaldırınca Mersin Büyükşehir Belediyesi kirletme, çöp dökme vb gibi hayali suçlar isnat ederek her firmaya 40-50 bin liradan 100-150 bin liraya kadar cezalar yazmıştı. Ancak bu cezaların hiç biri muhatabına tebliğ edilmemişti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kocamaz ve Genel Sekreter yardımcılarına geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz  ziyaretin esas konusu bu cezaların kaldırılmasıydı. Sektör adına bunu talep ettik. Ayrıca yapılacak ihalede firmaların birbirlerinin haklarına sayılı olmalarına yönelik bir ziyaretti gerçekleştirdiğimiz.

Mersin Otogarının yer tespitinden, projelendirilmesine, işletme esaslarının belirlenmesinden uygulanmasına kadar bütün süreç yani ‘TERMİNALLER’ konusu doktora, profesörlük tezi olabilecek derslerle doludur.  Bir üniversitenin akademisyenlerinden eğer otogar işletmeciliği konusunda bir kursu kurması isteği varsa Mersin Otogarı çok büyük ders ve deneyimlerle doludur.

TOFED 10 yıldır haykırıyor: Otogarları bize yapıyorsanız, bizim giyeceğimiz bir elbise dikiyorsanız bari bize uygunluğu, darlığı kısalığı, genişliği uzunluğu için üzerimizde bir prova yapılsın!   

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR