KÖPRÜLERE ALTERNATİF

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • KÖPRÜLERE ALTERNATİF

Köprülere alternatif

Geçtiğimiz hafta otobüslerimizin deniz yolunu da kullanabilmeleri için İDO ile çok önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Öncelikle bu görüşmeye neden ihtiyaç duyduğumuzu anlatmam gerekir.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü hakkında gerek bu gazetede gerekse de diğer sektörel ve ulusal basında yüzlerce yazı, itiraz, şikâyet, serzeniş yayınlandı.

Şimdi ben de bir kez daha konu ile ilgili görüşlerimi bu sütunlara taşıyacağım.

Öncelikle köprülerin amacı mesafeleri kısaltmak, zaman kaybını önlemek içindir ama Yavuz Sultan Selim Köprüsü nam-ı diğer 3. Köprümüz hem mesafe olarak hem de köprü ve otoban ücretleri olarak otobüslerin bu alandaki harcamalarını kat be kat yükseltti. Otobüslerin masrafının yükselmesi bir yana yolculuk süreleri de uzuyor.  Her bir yolcumuzun seyahat süresine ortalama 2 saat ekliyor.

Şu anda İstanbul’dan Ege’ye giden otobüsler ya yeni yapılan Osmangazi Köprüsü’nden geçecek ve önceleri 140 TL olan itirazlar sonucu 105 TL’ye düşürülen ücreti ödeyecek ya da Eskihisar- Topçular feribotu ile 80-90 TL ödeyecekler.

İDO’nun üst düzey yönetimi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede öncelikle Bursa ve devamında Ege’ye gidecek otobüsler için Eskihisar- Topçular feribot ücretinin gidiş ve gelişinin toplamının Osmangazi Köprüsü’nün bir geçişine eşitlenmesi gerekir. Yani 50 TL’nin altına düşmesini ve ayrıca otobüslerin toplu taşıma aracı sayılarak ambulanslar gibi hiç bekletilmeden alınmasını istedik.

Yine İDO ile yapılan görüşmelerde Yenikapı- Harem, Yenikapı- Yalova, Yenikapı – Mudanya gibi alternatif hatların da açılması ve hatlarda da köprü geçiş ücretinin yarısının uygulanmasını talep ettik.

İDO yönetimi taleplerimize sıcak baktığını ancak yeni hatlarda özellikle Yenikapı’dan feribotla otobüslerin alınması için UKOME kararı gerektiğini ifade ettiler.

TOFED olarak önümüzdeki süreçte İBB Ulaşım Dairesi ve UKOME yetkililerinden randevu taleplerimiz var. Konunun yakın takipçisi olacağız.

 

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR