GÜNEYDOĞUDAN GÜZEL ESİNTİLER

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • GÜNEYDOĞUDAN GÜZEL ESİNTİLER

GÜNEYDOĞUDAN GÜZEL ESİNTİLER

Basın ve kamuoyunun Güneydoğu deyince sadece şehit haberleri, asker, kavga, gösteri, sağı solu dağıtma, tahrip sahneleri ve siyasi çekişmeler ile anılır ve algılanır duruma gelmiş.

Ama bu sefer Güneydoğudan esen, esmeye başlayan güzel seher yeli yolcu taşımacılığı sektörüne “keşke bizde aynısını yapabilsek” dedirtecek güzellikte uygulamalar ile anılmaya başlandı.

Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin ve Şanlıurfa’da faaliyet gösteren 27 firma sahibi, o bölgenin dernek başkanları ve sektöre emeği geçen duayenler bir araya gelip yolcu taşımacılığında kangren haline gelen yaralara ciddi bir neşter vurmaya karar verdiler.

Firma sahipleri işi bu kadar ciddiye aldıkları için “Müdürlerini değil, bizzat kendileri dizginleri ele almaya karar verdiler.

  1. Bu beş ilin firmaları bütün il merkezleri olmak üzere bütün illerde ve bütün ilçelerde sadece otogarlarda birer çalışma ofisi bulundurup yüzlerce semt acentelerini kapatma kararı aldılar.
  2. Rekabet ortamını hizmette esasını getirerek haksız ve yıkıcı, yok edici maliyet artırıcı taşımacılığa son verdiler. Rekabet elbette olacak ama kalitede, hizmette rekabet olacak.
  3. Merkezi bir fon oluşturarak ve her biletten belli bir oranın fona aktarılarak illerinde zarar eden mensuplarını güçlendirme kararı aldılar.
  4. En önemlisi de bütün merkez ve şubelerinde bütün taşımalarda ayakçı, teşrifatçı, çorbacı dediğimiz kişileri çalıştırmama ve özellikle yolcuyu rahatsız edecek davranışların yasaklanması, yolcu başı dediğimiz ve artık sektöründe hırsızlığın sembolü haline gelen “çorbacıların” tamamen yasaklanması.

Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin ve Şanlıurfa il merkezli firmaların uygulamaya başladıkları bu kararlar İzmir,  Ankara ve İstanbul’daki acentelerin arasında yapılan toplantılarda çok ciddi destek gördü.

TOFED’e bağlı bütün dernek ve TOFED’in  tüm illerdeki her dernekteki yöneticilerin başta Genel Başkan Sayın Birol Özcan olmak üzere bütün Genel Yönetim Kurulu ve Merkez Yönetim Kurulu
Üyelerin, Genel Başkan Yardımcılarının, Bölge Başkanları sonuna kadar destekliyor.

 

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR