IPRU TİKA Öncülüğünde Gücüne Güç Katacak

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • IPRU TİKA Öncülüğünde Gücüne Güç Katacak

IPRU TİKA Öncülüğünde Gücüne Güç Katacak

23 Mayıs Salı günü IPRU Heyeti olarak T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nı (TİKA) ziyaret ettik. Ziyaretimize TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ev sahiplıği yaptı. Kendisine IPRU’ya göstermiş olduğu yakın ilgiden dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye, 90’lı yıllarda Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Orta Asya ve Kafkaslar’da bağımsızlık kazanan genç Türk devletlerinin uluslararası topluma kabul edilmesi için çalışmalar yapmıştır. Bu yardım tarzı çalışmalar uzun projelere dönüşünce 1992 yılında Başbakanlık bünyesinde TİKA kurulmuştur.TİKA ülkemizin yardımseverliğnin, paylaşımcılığıın en güzel örneği olarak uluslararası alanda 100’den fazla ülkede faaliyette bulunarak ülkemizin gurur kaynağı olmuştur.

IPRU ise ülkemizin uluslararası alanda bir başka gurur kaynağı olan bir kuruluştur.Türk otobüsçüsünün bilgi birikimini dünyaya tanıtma amacıyla T.C. Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş Türkiye merkezli   tek mesleki bir örgüttür. Bugün itibari ile  19 ülkeden 22 üyeye ulaşmış bir organizasyondur. Bizler IPRU’yu kurmadan önce uluslararası alanda karayolu yolcu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren herhangi bir oluşum yoktu. IRU vardı ancak IRU eşya taşımacılığı alanında daha aktifti ve bu boşluğu dolduramadığı gibi IRU’nun varliği bu alanda çok büyük boşluklar doğurdu.Dubai ve Türkiye’deki IRU Genel Kurullarına katıldıktan sonra bu boşlığu daha iyi anladık ve IPRU’yu kurma çalışmalarına başladık.

TİKA ve IPRU’nun kuruluş amacı ve vizyonları birbirine çok uygun olduğundan  bundan sonraki hedeflerimizi TİKA öncülüğünde gerçekleştireceğiz.  TİKA’nın uluslararası alandaki tecrübesinden ve bilgi birikiminden yararlanarak IPRU’yu dünyada daha tanınır hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu vesileyle 2. Olağan Genel Kurulu’muzu Ankara’da yapmak için fikir birliğine vardık.

IPRU TİKA ile birlikte yolu güçlü ve emin adımlarla yürümeye devam edecektir.

 

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR