IPRU SEKTÖRÜN PARLAYAN YILDIZI

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • IPRU SEKTÖRÜN PARLAYAN YILDIZI

IPRU sektörün parlayan yıldızı

“Eğer ağaca tırmanmak istiyorsanız, yıldızlara ulaşmaya niyet edin ki başarasınız” diyor Konfüçyüs. TOFED olarak IPRU’yu (Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği)  kurarken yıldızlara ulaşmayı değil ama en azından ormanı görmeyi hayal ettik. Dünya genelinde karayolu yolcu taşımacılığı sektörü öyle büyük bir orman ki, ucu bucağı yok.  Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün böyle bir uluslararası atılıma ihtiyacı vardı. ‘Dünyada bu işi en iyi biz yapıyoruz, o zaman bu işin uluslararası meslek örgütünü de biz kurmalıyız’ diyorduk. Hayal proje oldu; proje IPRU oldu. Bugün, 19 ülkeden 25 mesleki örgütün üye olduğu bir uluslararası üstyapıdır IPRU. Yeni bir heyecanı daha yaşıyor, Ekim ayının sonunda veya Kasım ayının başında gerçekleştireceği 2. Olağan Genel Kurulu’na hazırlanıyor. Kesin tarihi önümüzdeki günlerde netleşecek.

Geçtiğimiz hafta, IPRU Genel Başkanımız Sayın Fatih Tamay, Genel Başkan Yardımcımız Sayın Birol Özcan ile TİKA’da ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda görüşmeler gerçekleştirdik. IPRU’nun çalışmalarında, TİKA’nın adını bundan sonra daha çok duyacaksınız. TİKA Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Birol Çetin ile gerçekleştirdiğimiz görüşme işbirliğinin daha da gelişeceğinin müjdecisi oldu. Genel Kurulumuza gelecek, IPRU delegelerinin geliş-gidiş masraflarını TİKA karşılayacak. IPRU’nun genişleme çabalarına TİKA da destek verecek, TİKA’nın temsilciliklerinin bulunduğu ülkelerde, oralardaki yolcu taşımacılığı kuruluşlarıyla koordinasyonumuzu sağlayacaklar. Genel Kurulumuza TİKA olarak katılmalarının yanısıra, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan ile Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’nin katılmaları hususunda da destek verecekler. Ayrıca Genel Kurulda, üye ülkelerdeki karayolu yolcu taşımacılığının geliştirilmesi konusunda bir sempozyum da yapmayı planlıyoruz. Bu sempozyum konunun uzmanı bir akademisyenin moderatörlüğünde gerçekleşecek ve bu hususta da TİKA’dan destek alacağız.  Kendilerine sektörümüz adına müteşekkiriz.

Ankara ziyaretimizin ikinci kısmında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndaki ziyaretlerimiz yer aldı. Müsteşar Yardımcısı Sayın Şaban Atlas’ı, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Sayın Saim İlçioğlu’nu ve Genel Müdür Yardımcısı Sayın Nurhan Tüfekçioğlu’nu ziyaret ettik. Kendilerine, IPRU 2. Olağan Genel Kurulu davetimizi ilettik, katılım göstereceklerinin yanı sıra, Sayın Bakanımız Ahmet Arslan’a davetimizi de bizzat söyleyeceklerini ifade ettiler. Bakanlıkta, sektörümüz için önemli bir konuyu daha değerli bürokratlarımıza ilettik. Yolcu Taşımacılığı İstişare Kurulu’na bir ihtiyaç hasıl oldu. En yakın örneğini Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün, şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığının alanına müdahale ederek çıkardığı yönetmelikte yaşadık. Biz diyoruz ki; Bakanlığın, karayolu, havayolu, demiryolu ve denizcilikteki ilgili genel müdürlüklerinin yanısıra tüm yolcu taşımacılığı modlarının sektör temsilcileri de bu istişare kurulunda olsun. Ve bu istişare kurulu Bakanlık bünyesinde olsun, mevzuatlar çıkmadan önce bu kuruldan da görüş alınsın.  Önerimiz hayata geçerse, bunun tüm yolcu taşımacıları için çok faydalı sonuçlar doğuracağını hepimiz göreceğiz.

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR