Yine Demokrasi Üzerine -3-

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • Yine Demokrasi Üzerine -3-

Yine Demokrasi Üzerine -3-

Öncelikle geçen haftaki yazımı hatırlatmak istiyorum. O yazının tek cümlelik özeti ‘Darbelerin panzehiri tam ve gerçek demokrasi’idi. Türkiye halkı 15 Temmuz darbe girişiminden itibaren sokaklarda, meydanlarda yerini aldı. Bu kez halkımız tankların önüne geçerek demokrasinin gerçek sahibi olduğunu herkese gösterdi.

Türkiye’nin dört bir yanında, 81 ilde, ilçelerde meydanlarda demokrasi nöbetleri tutuldu. İzmir’de en görkemli demokrasi şölenlerinden biri 4 Ağustos tarihinde Gündoğdu meydanında gerçekleştirilirken, demokrasi nöbetlerinin zirve noktası 7 Ağustos Pazar günü İstanbul Yenikapı’da yapılan ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ oldu. Biz de Türkiye Otobüsçüler Federasyonu olarak bütün sektör mensuplarını demokrasi şölenimize davet ettik.

Burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bu dönemde tutuklamalar, soruşturmalar, gözaltılaryapılırken asılsız ihbarlara itibar edilmemesi gerekiyor. Suçlu- suçsuz ayrımı dikkatli yapılmalı ve ortaya bir cadı avı çıkarılmamalıdır.   

Çalışmalar, 12 Mart döneminden akılda kalan ‘Sayın muhbir vatandaş’  sözlerini hatırlatırcasına, vatandaşları muhbirliğe zorlamadan ve muhbire ‘sayın’ sıfatı verilmeden yapılmalıdır.

Darbelerin ve darbecilerin yarattığı cuntaların en önemli özelliği hukukun, insan haklarının çiğnenmesi ve keyfi yönetimdir.

Bu süreçte en önemli nokta darbelere ve cuntalara karşı en büyük silah hukuk çerçevesinde kalmaktır. Özellikle evrensel hukuka saygı ve uyum içinde mücadele etmektir.

Bu süreçte de hukukun bir gün herkese lazım olacağı akıldan çıkarılmadan ‘Hukuk, Mutlaka Hukuk’ demeye devam etmeli ve hukuki süreçler eksiksiz işletilmelidir.

 

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR