Gündemimiz yine yeniden otobüsçülük

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • Gündemimiz yine yeniden otobüsçülük

Gündemimiz  yine yeniden otobüsçülük

15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmeye çalışılan darbeden sonra, işi gücü bir yana bıraktık ve ülkemizin demokrasisine sahip çıkmak için mevzilendik. Yaklaşık bir aylık bu süreçte tüm gündemimiz darbe girişimi ve yansımalarıydı. Bu süreç artı yavaş yavaş sona eriyor. Devlet kademelerine sızmış FETÖ mensupları birer birer temizleniyor ve ülkemizin gündemi de normalleşiyor. Bu normalleşmeyi biz kendi sektörümüzde de açıkça hissediyoruz.

Ülkemiz normalleşme süreci yaşarken biz de sektörümüzün öncelikli sorunlarını çözmek için mücadelemize geri döndük. Şu an önümüzdeki en öncelikli sorun 26 Ağustos’ta açılacak olan 3. Boğaz Köprüsü yani Yavuz Sultan Selim Köprüsüdür. Öncelikle bu köprünün yapımında emeği olan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan, Büyükiehir Beleidye Başkanımız,  müteahhit firma,  köprünün inşaatında ter döken işçilere kadar herkese ülkemize bu eseri kazandırdıkları için teşekkür ederiz.

Ancak,

Kuzey Marmara Otoyolu ve bu kapsamda inşa edilen Yavuz Sultan Selim  Köprüsü’nden şehirlerarası/uluslararası (D1-B1 yetki belgeli)  karayolu yolcu taşıması yapan otobüslerin geçişinin zorunlu olacağı;  hali hazırda geçişlerde  kullanılan  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün ise tarifeli sefer düzenleyen otobüsler için geçişe yasaklanacağı  yönündeki açıklamalar bizi endişeye sevk ediyor. Bu endişe nedeniyle sektörün 4 sivil toplum kuruluşu TOFED, IPRU, TOF ve UYOF olarak bakanlığımıza bir dilekçe yazdık. Bu dilekçede;

  1. köprünün bizler için tek alternatif olmaması gerektiğine dikkat çektik. Sadece 3. Köprüyü kullanmak İstanbul Demokrasi Otogarı’ndan kalkan, Harem ve Ataşehir’e uğramak zorunda olan otobüslerin yolunu uzatacaktır, bu da hem zaman hem para kaybı anlamına gelecektir. Ki yolu kısaltma felsefesi taşıyan köprünün yolu uzatması da eşyanın tabiatına aykırıdır. Zamanla yarışan, yolcularını zamanında gitmek istediği yere ulaştırma telaşında olan otobüslerin yolu uzatılmamalıdır. Bu nedenle 3. Köprü açıldıktan sonra da FSM köprüsünü kullanabilmeyiz.

Açılışa çok kısa bir süre kalması nedeniyle girişimlerimiz yoğunlaştıracağız. Öncelikle TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisini olağanüstü toplantıya çağırarak, konuya TOBB’u da müdahil edeceğiz.

Sektörümüzün sorunlarına en vakıf isimlerden biri olan sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ile Ulaştırma Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’ı da konuya müdahil edeceğiz.

Diğer 9 koltuktan fazla koltuğu olan her aracın yasal olarak otobüs kabul edildiği de unutulmamalıdır. Bizler terminal zorunluluğu olan ve tarifeli taşıma yapan otobüslerden söz ediyoruz. Bu otobüslerin sayısı da Türkiye genelinde 8 bin 500 adettir. Bu ayrıma da dikkat edilmelidir.

Sektörün 4 sivil toplum örgütü bir bildiri ile nedenlerini de açıklayarak 2 köprünün birden otobüsçülerin kullanımında olması gerektiğini anlattık. Sorunu çözene kadar konunun takipçisi olacağız.

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR