Doğru birdir ve tektir

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • Doğru birdir ve tektir

Doğru  birdir ve tektir

Yazımın başlığı son günlerde yoğunlaştığımız bir konuyu işaret etme amacında. Bu hafta açılışı gerçekleştirilecek olan Üçüncü Köprü’nün, otobüslerimiz için ‘zorunlu ve tek’güzergah olarak belirlenme ihtimali üzerine harekete geçmiş, böylesi bir zorunluluğun otobüslerimizin daha fazla yol etmesi anlamına geldiğini, bunun da zaman ve para kaybına yıl açacağını dile getirmiştik. Bu riskleri ortadan kaldırmak için hali hazırda otobüslerimizin geçiş köprüsü olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kullanmaya devam edebilmemizin önünün açılmasını istemiştik.

Gazetemizin bu sayısında İTÜ İnşaat Fakültesi Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Ergün ile aynı konuda yapılmış bir röportajı okuyacaksınız.

Murat Ergün hocamız da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki trafik sıkıntısının kaynağının otobüs değil özel araç olduğunu belirterek otobüsleri Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne göndermek güzergâhlarını gereksiz yere 80 kilometre uzatır. Zaman ve akaryakıt israfına sebep olur” diyor. Uzmanlığı ulaştırma yatırımları olan ve Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden birinin mensubu olan hocamızın, bizim tezimizin aynısını savunması doğru yolda olduğumuzun bir göstergesidir.

Bu nedenledir ki otobüslerimizin hem 2 hem de 3. Köprüyü aynı anda kullanabilmesi için girişimlerimizi sürdüreceğiz.

Konuyu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı’yıziyaretimizde de gündeme getirdik. Kendisi de tarifeli yolcu taşıyan otobüsler ile servis araçlarının 3. Köprüden geçmesinin sıkıntı yaratacağını, ancak Ulaştırma Bakanlığı böyle bir karar alırsa UKOME’nin de aynı yönde karar almak zorunda kalabileceğini vurguladı.  Sayın Baraçlı ziyaretimiz sırasında haklı talebimizi de Karayolları Genel Müdürü’ne bizzat telefon ederek iletti.

Sayın Baraçlı’ya ayrıca İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın yıkılmamasını, sektörün böyle bir talebi olmadığını da ilettik. Kendisi de üniversite camiasından gelen Sayın Genel Sekreter konu ile ilgili üniversitelerden görüş alınmasını salık verdi.

Dediğimiz tekrarlayalım, konu ne olursa olsun doğru birdir ve tektir…

 

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR