Yavuz Sultan Selim köprüsü

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • Yavuz Sultan Selim köprüsü

Yavuz Sultan Selim köprüsü

26 Ağustos günü TOFED olarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışına katıldık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ve Sayın Ulaştırma Bakanımız Ahmet Aslan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılışa; Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili’nin yanı sıra çok sayıda ülkenin ulaştırma ve ekonomi bakanları katıldı.

Görkemli bir törenle açılan ve 39 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan köprü elbette ki ülkemiz adına yeni bir gurur kaynağıdır. Ancak köprünün hizmete girmesiyle birlikte köprülerden geçecek araçlar da sınıflara ayrıldı. Yani; dingil mesafesi 3.20 ve üzerinde olan 2. sınıf araçlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden, dingil mesafesi 3.20 altında olan panelvan ve kamyonet dışında 1. sınıf tüm araçlar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden, ağır tonajlı araçlar, kamyonet, kamyon, otobüsler ve diğer tüm araçlar Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçebilecek.

Üçüncü Köprü’nün, otobüslerimiz için ‘zorunlu ve tek’ güzergâh olarak belirlenmesi, otobüslerimizin en az 80 km daha fazla yol yapması demek. Bunun da zaman ve para kaybına yol açacağını her platformda dile getirmeye çalışıyoruz.

25 Ağustos 2016 saat 14’te TOBB Karayolu Yolcu Taşımacıları Meclisi toplandı. Toplantıya Ak Parti Erzurum Milletvekili aynı zamanda sektör meclisi üyemiz Mustafa Ilıcalı da katıldı. Toplantıda ağırlıklı konu, otobüslerin Cuma günü açılış törenine katıldığımız 3. Boğaz Köprüsü’nden geçme zorunluluğu oldu. Bu konuda daha önce TOFED, TOF, UYOF ve IPRU ortak çalışması ile bir dilekçe hazırlamış, bu zorunluluğun otobüsçüyü niçin yoracağını Ulaştırma Bakanlığı’na anlatmıştık. TOBB meclis toplantısında otobüslerin 2 köprüyü de kullanması gerektiğine oy birliği ile bir kez daha karar verildi. Bu sebeple dilekçenin bir benzerinin diğer sivil toplum kuruluşlarını da kapsayacak şekilde yeniden hazırlanarak 3. Köprünün otobüsçülere getireceği ve götüreceği şeyleri bakanlığımız ile paylaşma kararı aldık.

Ayrıca daha önce bir kaç kez toplantısı yapılan ve kuruluş çalışmaları yürütülen Karayolu Yolcu Taşımacıları Konseyi’nin TOBB Meclisi Başkanı ile TOBB Meclisi içinden kurulması teklifi oybirliğiyle kabul edildi.

Sorunlarımızın çözümü için TOFED olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR