Üçüncü Köprü ek seferlerimizi azalttı

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • Üçüncü Köprü ek seferlerimizi azalttı

Üçüncü Köprü ek seferlerimizi azalttı

 

Malumunuz sektörümüz bayram tatillerini büyük bir coşkuyla bekler. Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün en hareketli ve en yoğun olduğu dönemler haline gelen bayram tatillerinde, otobüslerimiz Türkiye’nin dört bir yanına seyr-ü sefere çıkar.

9 günlük tatilin olduğu Kurban Bayramı’nda da durum farklı değil, tatile gitmek, yolculuk yapmak isteyen milyonlarca vatandaşımız var ancak bu bayramda biz otobüsçüler biraz sıkıntılıyız. 26 Ağustos’ta hizmete giren İstanbul’un 3. Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, mesafeyi, dolayısıyla yolculuk süresini ve dolayısıyla da maliyetlerimizi artırdı. Aradan geçen bu kısacık sürede bile firmalarımız ciddi anlamda zarara uğradı, yolcularımızın seyahat süreleri arttı.

Gidiş-gelişte ortalama 130 kilometre daha fazla yol kat ediyoruz. Bu da günlük ortalama 125 TL ek maliyet anlamına geliyor. Köprüde kaybedilen zaman ek maliyetin de ötesinde otobüslerimizin verimli kullanılmasını da engelliyor. Bir seyahatten dönen otobüsün gerekli bakımları yapıldıktan sonra başka bir noktaya hareket ettiğini göz önüne alırsak köprüde kaybedilen her dakika, o otobüsün diğer yolculuğunun ya hiç başlamamasına ya da geç başlamasına neden oluyor.

Bu nedenledir ki bu bayramda gerektiği kadar ek sefer düzenlenemedi. 9 günlük tatilde 6 bin ek seferle yolcumuza hizmet vereceğiz. Bu sayı geçtiğimiz bayramlarda daha yüksekti.

Bayram tatilinden dönüş ise sektörümüzün ‘Sezon’ dediği dönemin bitişi anlamına geliyor. Zira yeni eğim-öğretim dönemi açılacağı için herkes evlerine dönecek ve sektör yolcu hareketliliği için 2017’nin yaz sezonunu beklemeye başlayacak.

Gazetemizin yayınlandığı tarihlerde biz de TOFED olarak, sorunlarımızın çözümü ve sesimizin duyurulması için girişimlerimizi sürdürmeye devam ediyor olacağız. Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirerek; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı müsteşarı Suat Hayri Aka ve UDHB Karayolu Düzenleme Genel Müdür Vekili Saim İlçioğlu ile görüşeceğiz. Ayrıntıları önümüzdeki hafta gazetemizde yazacağım.

Yine de bayramlar güzeldir, birlik ve beraberliğin en yüksek seviyede yaşandığı dönemlerdir. Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, her gününüzün bayram tadında geçmesini dilerim.

 

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR