TOSEV HEDEFLERİ

Geçen hafta, ülkemizde otobüs üretimi yapan şirketlerin yöneticileri ile bir araya geldik. Bu buluşma ile beklediğimiz amaca ulaştık. Amacımız sektörümüzün paydaşlarına Türkiye Otobüsçüler Sosyal Dayanışma ve Eğitim Vakfı’nın (TOSEV) niçin kurulduğunu, yakın ve uzak hedeflerini izah ettik. Bizim amacımız, sektörde eğitimli insan sayısını artırmak. Bunu yapabilmek için de şu anda üniversitede okuyan sektör mensuplarımızın çocuklarına burs vermek. Son 5 yıldır 115-125 civarında öğrenciye ayda 150’şer lira burs veriyoruz. 

Yılda 500 öğrenci 
Biz öğrenci sayısını önümüzdeki yıl 500’e çıkarmak istiyoruz. Burs miktarını da ayda 250 liraya çıkarmayı planlıyoruz. Bunu yapabilmek için sektör paydaşlarına bir toplantı düzenledik. Herkes de bu meseleyi anladı. Zaten TOFED’in kurucuları arasında üretici şirketlerin bayileri de yer alıyor. TOFED TOSEV’in kuruluşuna öncülük yaptı. Sektörümüzün önde gelen firmaları da yöresel firmalar da TOSEV’in kurucuları arasında. Sektörümüzde yer alan üç federasyon başkanı da TOSEV’in Yönetim Kurulu’nda yer alıyor. Dolayısıyla dernek, firma, üretici ayrımı yapmadan hepsinin içinde yer aldığı bir vakıf. Bu kadar güçlü bir sektör yılda 500 öğrenciyi okutamıyorsa yazıklar olsun. 

Meslek lisesi 
İstanbul Valisi’nden bir arazi istemiştik. Sultanbeyli ilçesinde 15 dönümlük bir arazi tahsis edilmesi planlanıyordu. Ama henüz bize arsa verilmedi. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz ve bir arsa tahsisinin peşini bırakmayacağız. Karayolu taşımacılığına yönelik eğitim veren dört üniversite var, ancak bir lise yok. Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meslek Lisesinin kurulmasını istiyoruz. Bunu da TOSEV olarak hayata geçirmek istiyoruz. Sektörün en çok ihtiyaç duyduğu host, hostes, katip, gececi, bilet kesen ara elemanların eğitimine yönelik bir meslek lisesi kurmak istiyoruz. Ulaştırma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirmek istiyoruz. Bunu başaracak bir mali güce ulaşmak istiyoruz. 

Kara noktalarda ilkyardım 
Daha sonra en çok kazaların yaşandığı kara noktaların 23 noktanın birkaçında ilkyardım hastanesini kurmak istiyoruz. Bu sektör, elbirliği yaparsa bunu başarır. Toplantıda vakfa yardım sağlayacak bir gece düzenlenmesi kararı alındı. Sektörün tamamını kucaklayacak ana üretici ve tedarikçileriyle görkemli bir gece düzenleyeceğiz. Oradan toplanan paralarla 500 öğrenciye burs vereceğiz. Daha sonra Valilik, Belediye ve Ulaştırma Bakanlığı ile görüşerek Türkiye’deki bütün otogarlardan giriş-çıkışlardan ben 1 TL destek bağış kampanyası düzenleyeceğiz. 

Hedef; eğitimli bir sektör 
TOSEV’in ana hedefi eğitimli bir sektör yaratmak. Zaten ‘sosyal ve dayanışma’ vakfın adı da dahil tüzüğünde de yer alıyor. Biz mutlu sektör mensuplarının olduğu bir yapıyı oluşturmak istiyoruz. Bunun için de üreticilerin de tedarikçilerin de firmalarımızın da yanımızda yer alacağına inanıyoruz. 
Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR