AKARYAKITTA FEDAKARLIK ZAMANI

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • AKARYAKITTA FEDAKARLIK ZAMANI

AKARYAKITTA FEDAKARLIK ZAMANI

Eylül ve Ekim aylarında dünya genelinde akaryakıtın yükselmesi ile ülkemizde dövizin artması, akaryakıt fiyatlarına 1 ay içinde 3-4 kez zam gelmesine neden oldu.

Karayolu yolcu taşıma sektörü olarak yolcunun azaldığı, masrafların arttığı bu dönemde akaryakıta gelen zamlar esnafımızın belini büküyor.

Bu noktada Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun Shell ile gerçekleştirdiği,sektörün diğer sivil toplumörgütlerininde diğer akaryakıt dağıtım şirketleri ile yaptığı indirimli kart satışları uygulaması önemli projeler olarak ortaya çıkıyor.

Ancak bizlerin kartla akaryakıt dağıtım şirketlerinden aldığı indirimlerson gelen akaryakıt zamları ile devede kulak kaldı.

Otobüsçü çare olarak kaçak ve ucuz yakıt kullanmaya başladı.

İran ve Irak sınır illerinde normal akaryakıt istasyonlarında bile 2.5 liraya yapılan akaryakıt satışları tekrar başladı. Bu şartlar altında otobüsçünün 4 veya 4.5 liraya akaryakıt alarak işini yapması zor, çok zor.

Bu durum karşısında sivil toplum örgütleri olarak dağıtım şirketlerinin verdiği indirimi arttırmaya çalışıyoruz. Devletten ise akaryakıttan aldığı yüksek ÖTV’den indirim yapılmasını bekliyoruz.

Akaryakıt şirketlerinden talebimiz kartlarda yüzde 7-8 artış yapılması. Devletten ise kart sahiplerine yüzde 7-8 oranında indirimli akaryakıt satışıdır.

Devletin artık otobüs sektörüne kullanılan akaryakıtta ÖTV fedakarlığı yapma zamanı gelmiştir.Bu şekilde yasal akaryakıtın fiyatı 3-3.5 TL’ye iner ve kaçak akaryakıt ile arasındaki makas daralır. Otobüsçü fatura ile mazot kullanır ve kaçak satışın önüne geçilir. Devlet de yasal satışın içinden vergi alarak karlı çıkar.

Akaryakıt dağıtım şirketleri bu konu için fedakarlık yapmaya hazır. Devletimiz de çok fazla aldığı ÖTV’den yüzde 7-8 oranında fedakarlık yaparak otobüs sektörüne destek vermeli. Sektörün bu kış yapılacak desteğe ihtiyacı var, sivil toplum kuruluşları olarak bizde konuyu her yere taşımaya hazırız ve taşıyoruz.

 

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR