TAŞIMACILARIN GÜNDEMİ YOĞUN

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • TAŞIMACILARIN GÜNDEMİ YOĞUN
Geçen hafta IPRU İcra Kurulu Toplantısı ve TOSEV Mütevelli Heyeti toplantısını gerçekleştirdik. Hem IPRU’nun hem TOSEV’in çalışmalarına yönelik kararlar aldık. Yılın son iki ayında, gündemimiz yine yoğun. İlk olarak 9 Kasım’da, Ankara’da TOBB Sektörler Şurası gerçekleştirilecek. Bu şuraya Sayın Başbakan da katılıyor. 58 Sektör Meclisi en fazla yaşadıkları 5 temel sorunu dile getirerek, çözüm talep edecekler. 

Otogarlar konusu 
TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisinin de şurada dile getireceği sorunlardan iki tanesi çok önemli. Bunlardan biri İstanbul’daki terminal yapılanmalarının yeniden değerlendirilmesi konusu olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin daha önce dile getirdiği merkezi ve cep otogarlarına yönelik planlar 3’üncü köprünün otobüsçülük sektörüne zorunlu olması ile rafa kalktı. Gaziosmanpaşa’daki yapımı planlanan otogardan vazgeçildi. Ataşehir’de yapımı planlanan, hatta ihaleye bile çıkarılan otogar da askıya alındı. Dolayısıyla ilçelerin bilet kesme merkezlerinin birleştirilerek, bu terminal yapılanmalarının yeniden değerlendirilmesi birinci gündem maddesi olacak. 

3’üncü köprü zorunluluğu 
Taşıma Dünyası Gazetesi’nin zaman zaman manşet yaptığı, zaman zaman da köşe yazarlarının dile getirdiği gibi 3’üncü köprünün yapılmasının nedeni zaman kazanmak, mesafeyi azaltmak ama 3’üncü köprü hem İstanbul’dan Bursa’ya, Yalova’ya, İzmit’e giden yolcular için yol iki saat uzadı hem maliyet çok arttı. Taşımacılar neredeyse cezayı göze alarak ikinci köprüden geçmeye başladı. Sektör Meclisi Başkanımız Sayın Mustafa Yıldırım’ın şurada dile getireceği beş konunun ikisi bunlar.  

23 Kasım’da TBMM’deyiz 
23 Kasımda Sektör Meclisi toplantısı; yine meclis üyesi olan Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM Erzurum Milletvekili olan, aynı zamanda Ulaştırma Bayındırlık, Ulaştırma Komisyon Başkanvekili Sayın Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ev sahipliğinde TBMM’de yapılacak. Bu toplantıda Ulaştırma Bakanlığı ilgili bürokratlar ve bizi ilgilendiren TBMM Komisyon Başkanları ve diğer kamu kurumların yetkilileri ile sorunlarımızı tartışma imkanı bulacağız. 

Denizli’de Yolcu Taşımacıları Şurası 
26 Kasım’da, bu sefer Ulaştırma Bakanlığı’nın Denizli’de düzenlediği, Yolcu Taşımacıları Şurası yapılacak. Deniz, hava, demiryolu ve kara taşımacılarının bu alandaki bütün unsurları ile sivil toplum örgütlerinin birlikte katılacağı bir toplantı olacak. Biz, şuradan hemen sonra, Yolcu Taşımaları Düzenleme Kurulu adı altında Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde bir daimi kurul oluşturulmasını öneriyoruz. Yani kanunlar ve ulaştırma ile ilgili tüm mevzuatları, çoğu zaman yayınlandıktan sonra öğreniyoruz. 

Bizimle ilgili mevzuat düzenlemelerinin, yayınlanmadan önce bu kurulda tartışılması, orada bir neticeye vardıktan sonra son şeklinin verilmesini istiyoruz, yani gerekli düzenlemeleri yapacak resmi bir kuruma ihtiyaç var. Bu kurum da Yolcu Taşımaları Düzenleme Kurulu’dur.  Şurada böyle bir karar alınmasını bekliyoruz. 

Otobüsçü Dayanışma Gecesi 
TOSEV’in otobüsçü çocuklarına vermeyi düşündüğü ve arttırdığı, daha önce 150 TL olan bursların bu sene yaklaşık 250 TL olması hedefleniyor. Burs alan öğrencinin sayısının 500 öğrenciye ulaşması yönünde bir planlama yapıldı. TOSEV’in kurucu başkanı olan Sayın Galip Öztürk’ün de katılımıyla 7 Aralık’ta Otobüsçüler Dayanışma Gecesi düzenlenecek. 

IPRU YK Toplantısı Bulgaristan’da

IPRU İcra Kurulu’nun kararı ile IPRU Yönetim Kurulu toplantısı 9-10 Aralık tarihlerinde Bulgaristan’da yapılacak. Bu arada Ulaştırma Bakanlığı ve Belediye ile rutin çalışmalarımız da devam ediyor. Burada dile getirdiğimiz gündeme hem sektör olarak hem TOFED olarak odaklandık. TOFED’in ve sektör mensuplarının bu gündeme hazırlıklı olduğunu ve gerekli çalışmaların yapılacağının bilgisini vermek istiyorum.

Herkese iyi haftalar, hayırlı kazançlar diliyorum. 
Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR