TAŞIMACILIKTA DOĞU VE GÜNEYDOĞU

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • TAŞIMACILIKTA DOĞU VE GÜNEYDOĞU

Taşımacılıkta Doğu ve Güneydoğu

Geçen haftaki sektörün gündemi konulu yazımda yer alan bazı etkinlikler yaşanan bazı aksaklıklar sebebiyle ileri bir tarihe ertelendi.

9 Kasım Çarşamba günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) merkez binasında Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın da katılacağı ‘Sektörel Şura’  Başbakan’ın yoğun gündemi nedeniyle başka tarihe ertelendi.  Yine 26 Kasım’da Denizli’de yapılacak olan Ulaştırma Bakanlığı yolcu taşımacılığı ile ilgili çalıştayın söz konusu tarihte yapılmayacağı Ulaştırma Bakanlığı tarafında bana bildirildi. Bakanlığımızın bu konu için bana gösterdiği nezaket ve hassasiyete teşekkür ederim. Gerçekte böyle bir çalıştaya ihtiyaç var ve mutlaka yapılmalı.

Doğu ve Güneydoğu yolcu taşımacılığında gelinen nokta hakkında yöredeki Dernek Başkanlarımızın yoğun şikâyetleri federasyonumuza ulaşıyor. Bölgede yaşanan terör, şiddet, ekonomik sorunlar bizlere de ulaşıyor.

Türkiye genelinde olduğu gibi bu bölgelerde turizm faaliyetleri dibe vurmuş durumda. Şehirlerarası taşımacılık turizm ile doğru orantılıdır. İşsizliğin yoğun olması insanların seyahat etmelerini erteliyor.

İnsanların seyahat isteği körelmiş durumda. Aynı zamanda son aylarda akaryakıta gelen zamlar da maliyetleri yukarıya çekti.

Orta Doğuda gelişen durum bölgenin sosyal faaliyetleri daha çok güvenlikle ilişkili. Bu nedenle karayolu ile seyahat edenler vize problemi ile karşı karşıya. Bu durum karşısında bölgede yolcu taşıyan firmalar iş yapamaz duruma geldi.

Doğu ve Güneydoğu ile ilgili yolcu taşımacılığı sorunlarını tartışmaya açmamız gerekir. Sektördeki Dernekler ve Sivil toplum Örgütlerini bu konu için görüş bildirmeye davet ediyorum. Bölgede en kısa zamanda tüm taşıma unsurlarının katılacağı bir toplantı yapılması gerektiği ortaya çıkıyor.

 

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR