TBMM’de 23 Kasım’da Sektör Meclisi Toplantısı

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • TBMM’de 23 Kasım’da Sektör Meclisi Toplantısı
23 Kasım Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi olarak toplanıyoruz.  Sektör Meclisi, toplantılarını İstanbul’da gerçekleştiriyor. Bu toplantıyı, Sektör Meclisi üyemiz TBMM Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın daveti üzerine Ankara’da gerçekleştiriyoruz.  

Toplantı gündemi 
Sektör Meclisi, sektörü ilgilendiren konulardaki TBMM komisyon üyelerinin de bu toplantıda hazır bulunmasını sağlamak amacıyla bu toplantıyı TBMM’de yapıyor. TOFED, TOF ve UYOF’un yaptığı görüşmelerle belirlenen yolcu alanındaki gündemimize ilişkin önerilerimiz arasında 3. Boğaz Köprüsüne yönelik zorunlu geçişin yeniden ele alınması, Türkiye genelinde otogarların yapım ve işletimdeki mevzuatın yeniden değerlendirilmesi -ki bu Taşıma Dünyası’nda bugüne kadar çıkan yazılarımız, haberlerde yer aldığı gibi- terminallerin yer tespiti ve işletilmesinde sektör mensuplarının da içinde olacağı zorunlu bir komisyonun kurulması yer alıyor. 

İstanbul Otogarı yerinde kalsın
İstanbul Otogarı’nın yerinde kalması ve cep terminallerinin bu otogarın konumuna göre yeniden düzenlenmesi konusu da gündeme gelecek. Türk otobüsçülerin Avrupa ve dünyadaki emsalleri içinde ciddi bir rekabet edebilecek güce kavuşabilmesi için Türkiye’deki taşıma yetki belgelerinin KOBİ ölçeğinden daha büyük bir yapıya taşınması, ortak taşıma imkanının getirilmesi ile mümkün olacak. 

Aynı belgeye sahip Diyarbakır’daki A firması ile İstanbul’daki B firmasının birlikte taşıma organizatörlüğü kapsamında birbirlerinin taşıma organizasyonu biletlerini kesmesine olanak sağlayan bir yönetmelik değişikliğini gündeme getireceğiz. 

Sektör temsilcileri de katılsın
Yine gazetemizde sık sık tartışma konusu yapılan UKOME mevzuatında, sektördeki sivil toplum örgütlerinin ya da İTO ve TOBB temsilcilerinin katılmasını sağlayacak bir düzenleme talebimiz var. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği’nin yeniden değerlendirilmesi için bir çalıştay düzenlenmesi ve bunun sektör temsilcilerinin de yer alacağı şekilde yapılması talebimiz var. Bunlar, 23 Kasım’da TBMM’deki Sektör Meclisinde gündeme getireceğimiz konular. ■
Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR