ANKARA TBMM NOTLARI

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • ANKARA TBMM NOTLARI

28/11/2016

Genel Sekreter Gözüyle

ANKARA TBMM NOTLARI

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi 23 Kasım’da Meclis Üyesi ve Erzurum Milletvekili Sayın Mustafa Ilıcalı’nın ev sahipliğinde TBMM binasında gerçekleşti. Toplantıda TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’ndan üyeler de yer aldı. Toplantı ayrıca, TBMM dışından katılanların olduğu en geniş katılımlı toplantı olarak da tarihe geçti. Bu sektörümüz adına çok önemli bir gelişmedir. Bu önem yalnız sektör açısından değil, devletimizin sektörü tanıması ve sektör taleplerinin bilinirliliği için ayrı bir değer kazanmaktadır.

Toplantıya TBMM Ulaştırma Komisyon Üyeleri dışında İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması ile ilgili Genel Müdürlüğü düzeyinde katılım oldu. Toplantı Sayın Mustafa Ilıcalı’nın açılış konuşması ile başladı. Daha sonra TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclis Başkanı Mustafa Yıldırım, sektörün en önemli sorunlarını özetle anlattı. Ayrıca çözüm önerileri ile birlikte sorunları TBMM üyelerine sundu. Tüm Komisyon üyeleri ayrı ayrı söz alarak Mustafa Yıldırım’ın okuduğu raporun üzerinden açıklama yaptı. Daha sonra TOFED Genel Başkanı Birol Özcan’da Yavuz Sultan Selim Köprüsünün sektöre verdiği zararlar ile korsan taşımacılıkla ilgili açıklamaları dikkatle dinlendi. Özcan tüm sorunlar ve çözüm önerilerini komisyonda üyelere iletti.

Bende yaptığım konuşmada sektör meclisinin, ilgili bakanlığın bazı yetkilerini alan ve kullanan bir sivil toplum örgütü olması gerektiğinin bir kez daha altını çizdim. Yeni terminallerin yapım aşamasında sadece belediyeler değil, belediyelerin yanı sıra otobüs işletmelerinin temsilcileri, Ulaştırma Bakanlığı’nın ve üniversitelerin yer aldığı komisyon üyelerinin de yer alması gerektiğini belirttim. Bu önemli toplantı ile birlikte 2017 yılında sektörün tüm sorunlarının tartışılacağı ve diğer bakanlıların içinde yer alacağı bir çalıştay yapılması konusunda ortak karar alındı. 2017 yılının ilk yarısında, tüm ulaştırma sektörlerinin yolcu taşımacılığını kapsayacak şekilde bir çalıştay yapılacak.

Ankara’da ve TBMM içinde yapılan meclis toplantımız sektör adına bir ilkin başlangıcı oldu ve bizim sorun ve çözümlerimiz adına atılmış sağlam bir adım oldu. Toplantı için Sayın Mustafa Ilıcalı ve tüm konuklara saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR