TOBB Sektör Meclisi toplantısının yansımaları…

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • TOBB Sektör Meclisi toplantısının yansımaları…

05/12/2016

TOBB Sektör Meclisi toplantısının yansımaları…

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi, Ankara’da yüce TBMM çatısı altında yapılan toplantının yankıları ve yansımalarını değerlendirmek üzere 2 Aralık Cuma günü TOBB’un İstanbul merkezinde toplandı.

Toplantının gündeminde Sektör Meclisi’nin icracı yapıya kavuşturulması için yol haritasının oluşturulması da vardı.

Toplantıya Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nı temsilen Otobüs Daire Başkanı Sayın Mahmut Gürses katıldı.

Toplantıda gündemin birinci maddesi gereği Ankara’da TBMM Ulaştırma Komisyonu üyeleriyle Ankara’da düzenlenen toplantının değerlendirilmesi yapıldı.  TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi’nin TBMM Komisyonu ile birlikte hareket ediyor olmasının çok önemli bir gelişme olduğunun altı çizildi.

TBMM Komisyonu ile önümüzdeki süreçte yapılacak ikinci toplantının hazırlıkları da bu toplantıda görüşüldü. Bu ikinci toplantı yakın bir zamanda gerçekleşirse sektörün tüm paydaşlarının içinde bulunduğu durumu, sorun ve çözüm önerilerini içeren daha detaylı raporların hazırlanması gerektiğinin üzerinde duruldu.

Toplantıya Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı adına katılan Mahmut Gürses, Aralık ayı veya yeni yılın ilk ayı içinde Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yapılacak değişiklikler ile ilgili bir Çalıştay düzenleneceğini ifade ederken, TOBB Meclisi’nin ve sektör sivil toplum örgütlerinin Çalıştay’a katılıp görüş bildirmelerinin sektörün sesinin duyulması açısından önemli olabileceğinin altını çizdi.

Gündemin ikinci maddesinde TOBB Sektör Meclisi’nin icracı yapıya kavuşturulması için bir çalışma yapmaya ve bir yol haritası belirlemeye karar verildi. Ulaştırma Bakanlığı’nın bir kısım görevlerini üstlenecek bu icracı meclisin görev alanı, seçim biçimi, yapacağı çalışmalar ve bu konuda izlenecek yolun belirlenmesi, ayrıca Ulaştırma Bakanlığı’nın yönetmelikte yapacağı değişiklikleri içeren Çalıştay’a hazırlık yapmak üzere Mevzuat ve TOBB Meclisi Danışma Kurulu oluşturuldu. Kurulan komisyonda TOFED aktif olarak yer aldı.

Bu arada TOSEV’e destek amacıyla 15-18 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan Batum gezi ve etkinliğinin çalışmaları da titiz bir şekilde devam ediyor. Bu konuda aktif görev alan yönetimdeki arkadaşlara destek olalım. Batum gezisi ve etkinliğinin başarısı sektörün başarısı ve üniversitede okuyan sektör mensuplarının çocuklarına eğitim desteği için maddi finansman sağlaması açısından çok çok önemlidir.

Tüm camiamızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR