GÜNDEMİMİZ EKONOMİ

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • GÜNDEMİMİZ EKONOMİ

Gündemimiz ekonomi

Tüm Türkiye’nin gündemi son haftalarda ekonomi oldu. Dövizdeki ani ve suni yükselme hepimizin hayatına sirayet etti. Durum böyle olunca, ekonomik bir darbeyi sinsi sinsi gerçekleştirmek isteyenlere karşı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Dövizini Bozdur Ülkene Sahip Çık, Türk lirası değer kazansın ” çağrısı yaptı. Bu çağrıya Türkiye’nin geleceğinin önemseyen tüm kişi ve kuruluşlar olumlu yanıt verdi. Eldeki dövizler bozduruldu, ekonomik iş ve işlemlerde TL geçerli kılınmaya başladı.

Biz de Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren otobüsçülerin çatı örgütü TOFED olarak bu kampanyayı sonuna kadar destekliyoruz. Bu desteğimizi de hem basın açıklamamız ile hem de gazetelere verdiğimiz ilanlar ile deklare ettik. Tüm meslektaşlarımızın da aynı duyarlılığı göstereceğine yürekten inanıyoruz.

Diğer taraftan daha önemli bir konu var. Türkiye’de Türk işçisinin emeği ile otobüs üreten, ürettikleri otobüsleri dünyanın dört bir yanına ihraç eden otobüs üreticilerimiz Mercedes Benz Türk, Temsa, Man, Isuzu ve Otokar’ın sabit kurdan araç satmalarını, yılda uygun zamanlarda kur ayarlaması ile araç fiyatını TL’ye çevirmelerini beklediğimizi dile getirdik.

Ayrıca devam eden senetler konusunda bir önerimiz var. Burada borcun otobüsün alındığı zamandaki kurdan TL’ye çevrilmesi ve faiz oranlarının TL faiz oranlarında hesaplanması zaruridir. Bu doğrultuda sektörün borçları yeniden yapılandırılmalıdır.

Ki sektörümüz bu uygulamalar daha önce de yapıldı. 1994 ekonomik krizinde 5 Nisan kararları sonrasında rahmetli, Özdemir Sabancı bizzat UATOD’a gelerek dönemin Maratonlarında hem mevcut senetlerin her birinden 1000 Mark atarak, hem de borcu Lira’ya uyarlayarak sektöre önemli, bir katkı vermişti.

Yine 2001’deki, Anayasa kitapçığının atılması ile başlayan ekonomik krizde de yine UATOD’un girişimi ile üretici firmalar senetleri Lira cinsine uyarlama konusunda önemli açıklamalar yapmışlardı.

Şimdi yine bir darboğaz yaşanırken,  üretici firmalarımızdan aynı duyarlılığı bekliyoruz. Yükselen döviz nedeniyle borçları haksızca artan sektöre can suyu vermek ellerinde. Bunu yaparlarsa hem kendileri hem de sektör olarak biz kazançlı çıkarız.

 

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR