ZORLU YIL 2016

Genel Sekreter Gözüyle

ZORLU YIL 2016

Türkiye’de 2015 yılında gerçekleşen iki genel seçimin ardından, ülke ve karayolu yolcu taşıma sektörü olarak 2016 yılından hepimizin büyük beklentileri vardı.

2016 yılında sektör olarak işimizi daha iyi yapmak halka hizmet vermek, bunun karşılığında zarar etmemek ve para kazanmak en öncelikli hedefimizdi.

Sektör olarak tüm çalışma planlarımızı yaptık ve yeni sezonun gelmesini yaz tatilini dört gözle bekledik. Ancak 15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte tüm planlar çalışmalar ve hedefler alt üst oldu. Türk halkı darbeye karşı yüreğini ortaya koydu ve demokrasi diyerek net bir duruş gösterdi.

Demokrasiyi sahiplenme konusunda dünyada ender görülen bir halk hareketi örneğini ortaya koyduk. Darbe geleneklerine karşı bugüne kadar sessiz kalan, her darbede derin acılar çeken halkımız bu sefer Hükümetin çağrısı ile demokrasi isteğini ortaya koydu.

Ancak 15 Temmuz sonrasında iş hayatında projeler durdu ve halk beklenti içine girdi. Tüm sektörlerin yaşadığı olumsuzluk, karayolu yolcu taşıma sektöründe hizmet veren otobüs firmalarına da hemen yansıdı. Hepimiz sezonu beklerken, özellikle komu sektöründe izinlerin iptal olmasıyla  koskoca sezon bir balon gibi söndü ve heba oldu.

Diğer taraftan yurt dışına başta Irak ve diğer komşu ülkelere yolcu taşıyan firmalarımız yine güvenlik sorunları nedeniyle sorunlar yaşadı.

Irak’a yolcu taşıyan, bunun için otobüs yatırımı yapan ve yeni projelerle hedefler belirleyen firmalarımızın işleri güvenlik nedeniyle etkilendi.

Kara yolu yolcu taşıma sektörü olarak 2016 yılında iç ve dış hatlarda doluluk oranının en az olduğu bir yıl olarak tarihe geçti.

Otobüslerin sadece yeni açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçmesi zorunluluğunun yanı sıra, 2016 yılı Ocak ayında 3 lira 40 kuruş olan akaryakıt fiyatının, Aralık ayında 4 lira 25 kuruşa yükselmesi de maliyetlerimizi artırdı.

Yolcu potansiyeli düşen ve tüm gider kalemleri zirve yapan otobüsçüler için çok zor geçen bir yılı geride bırakıyoruz.

Tüm bu zor koşullara rağmen TOFED, TOSEV ve Üreticilerimizle birlikte Batum’da bir araya gelerek örnek bir dayanışmaya imza attık. Tüm sektör ve ülkemiz için 2017 yılının daha verimli ve kazançlı bir yıl olması için hepimiz umut tazeledik.

Kıssadan hisse biz yine 2017’ye yeni umutlarla, yeni beklentilerle giriyoruz. Bakalım yaşayacağımız günler bize ne getirecek?

 

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR