YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNDE ORTAK AKIL DEVREYE GİRMELİ

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNDE ORTAK AKIL DEVREYE GİRMELİ

Yönetmelik değişikliğinde ortak akıl devreye girmeli

2003 yılında devreye giren ve aradan geçen 14 yılda sektörün ihtiyaçlarını karşılamaktan hayli uzaklaşan Karayolu Taşıma Kanunu ve buna bağlı yönetmeliklerin revizesi için 3-4-5 Şubat tarihlerinde Park Polonez Otel’de bir çalıştay düzenlenecek. Bu çalıştay için sektörümüzün başta TOFED olmak üzere, TOF, UYOF ve IPRU gibi sivil toplum kuruluşları ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi bir araya gelerek ‘Çalıştay Hazırlık Kurulu‘ oluşturdu. Bu kurulun sekretaryası da oluşturuldu. Çalıştay sekretaryası olarak ben ve Nusret Ertürk görev yapacağız.

5 kuruluşun bir araya gelerek ortak akıl oluşturmasının sektörümüzü için ne denli önemli olduğunu bu sektöre mensup herkes takdir edecektir diye düşünüyorum.

Çalışmalar kapsamında ihtiyaç sorun ve önerileri belirlemek için 5 komisyon kuruldu.   Bu komisyonlar;

  • Yurtiçi Tarifeli Taşımacılık (D1-D4) Sorunları ve Çözüm Önerileri Komisyonu
  • Yurtiçi ve Uluslararası Grup Taşımacılık (D2-B2) Sorunları ve Çözüm Önerileri Komisyonu
  • Uluslararası Tarifeli Taşımacılık (B1) Sorunları ve Çözüm Önerileri Komisyonu
  • Yolcu Terminalleri, Altyapı Entegre Taşımacılık Sorunları ve Çözüm Önerileri Komisyonu
  • Eğitim, Denetim, Korsan Taşımacılık, Haksız Rekabet Sorunları ve Çözüm Önerileri Komisyonu.

 

Şimdi sırada sektörün paydaşlarını dinlemek ve öncelikli sorun ve ihtiyaçları belirlemek var. Bunun için 18 Ocak itibariyle komisyonları toplayacağız ve sektörün mevzuattan kaynaklanan sıkıntılar ile çözüm önerilerini belirlemek için sektör mensuplarını dinleyeceğiz.  18 Ocak saat 12.00’de 4 No’lu komisyon toplanacak, yine aynı gün 14.30’da ise 1 No’lu komisyon toplanacak. 19 Ocak ‘ta ise 3 No’lu komisyon toplantısı gerçekleşecek.

Bu toplantılar için sektörümüze davetler yapıldı. Bu aşamada sektör mensuplarımıza komisyon toplantılarına katılın, mevzuattan kaynaklanan sorunlarınızı anlatın diyorum. Yoksa yönetmelik yenilendikten sonra şikâyet etme hakkımız olmayacak.

Vakit varken ortak aklı devreye sokalım ve sorunlarımızın çözümünü hep birlikte arayıp bulalım.

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR