YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNDE ORTAK AKIL DEVREYE GİRMELİ

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNDE ORTAK AKIL DEVREYE GİRMELİ

Yönetmelik değişikliğinde ortak akıl devreye girmeli

2003 yılında devreye giren Karayolu Taşıma Kanunu ve buna bağlı yönetmeliklerin revizesi için 3-4-5 Şubat tarihlerinde Park Polonez Otel’de düzenlenecek olan çalıştaya artık sayılı günler kaldı.

Çalıştay öncesinde sıkı bir çalışma temposuna girdik. Sektörümüzün başta TOFED olmak üzere, TOF, UYOF ve IPRU gibi sivil toplum kuruluşları ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi’nin ortak çalışmasıyla sektör mensuplarımızı dinledik ve her taşıma türü için mevzuattan kaynaklanan sorunlar, eksikler belirlendi. Yani çalıştaya sektör olarak oldukça hazırlıklı katılacağız.

3 gün sürecek olan çalıştaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan üst düzey bürokratlar katılacaklar. Karayolu Düzenleme Genel Müdürümüz Sayın Saim İlçioğlu, Genel Müdür Yardımcısı Nurhan Tüfekçioğlu, Daire Başkanı Mahmut Gürses, İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürü Sayın Cem Murat Yıldırım’ın katılmasını beklediğimiz çalıştaya ayrıca, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri Dairesi, E- biletlerle ilgili düzenlemeler konusunda Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Genel Müdürlüğü, yurt dışı taşımalarında sınır kapılarında yaşana sorunlar nedeniyle Gümrük Bakanlığı yetkilileri de davet edildi.

Sektörel katılımın da geniş olmasını beklediğimiz bu çalıştayda öncelikle sektöre girişlerin zorlaşması, firma kurulması konusunda çıtanın yüksek tutulması için gereken düzenlemeleri masaya yatıracağız.

Diğer taraftan küçük ve orta ölçekli bölgesel firmaların bir araya gelerek güçlü organizasyonlar kurmalarını, özel anlaşmalarla birbirlerinin alt yapı tesislerinden faydalanmalarını sağlayacak “YOLCU TAŞIMACILIĞI ORGANİZATÖRLÜĞÜ“  sistemi oluşturularak, yolcu taşımacılığında yer alan firmaların KOBİ ölçeğini aşarak güçlü yapılar haline gelmelerini sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını isteyeceğiz.

Bu konuların dışında daha pek çok konu ve sorun 3 gün sürecek çalıştayda gündeme gelecek. Çalıştayın sektörümüzü geleceğe taşıyacak önemli sonuçlar otaya çıkaracağına canı gönülden inanıyorum ve tüm sektör mensubu meslektaşlarımızı çalıştaya katılarak görüşünü beyan etmeye çağırıyorum. Katılım ne denli yüksek olursa yönetmelik değişikliğinde o denli söz sahibi olacağımıza inanıyorum.

Mevlüt İLGİN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR