Bakan Arslan’i ziyaretimiz

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • Bakan Arslan’i ziyaretimiz
Geçtigimi hafta ‘Ulastirma’nin yeni kaptani Bakan Ahmet Arslan’i makaminda ziyaret ettik. Sayin Bakanimiz, TOFED Genel Baskani Birol Özcan Baskanligindaki heyeti son derece sicak karsiladi. Ziyarette Ulastirma Bakanligi’nin en üst düzey bürokratlari da yer aldi.

Ziyarette karayolu yolcu tasimaciligi sektörünün önemli sorunlarini en yetkili makama birinci agizdan iletme imkâni bulduk.

Öncelikle 3 yil içinde tasinmasi öngörülen Büyük Istanbul Otogari’nin mevcut yerinde kalmasi gerektigi üzerinde durduk. Otogarin eksikleri giderildigi takdirde, uzun yillar yolcularimiza hizmet verebilecegini ifade ettik. Bu talebin hem sektörümüzün hem de yolcularimizin talebi olduguna da dikkat çektik.

Diger taraftan 3. Bogaz Köprüsü’nün hizmete alinmasiyla yasayacagimiz bir sikintiyi önceden dile getirdik. Bakanligin 3. Köprüyü agir vasitalara ayirmasi, otobüslerin de agir vasita statüsünde olmasi nedeniyle otobüslerimizin de sadece buradan geçmesi durumunda yolun yaklasik 140 kilometre uzayacagina ve 1 saatlik bir gecikme yasanacagina dikkat çektik. Bu gecikme firmalarimizin Atasehir veya Harem’deki yolcularini almaya gitmesi ve köprüye geri dönmesi ile olusacak. Bu durum, köprülerin yollari kisaltma felsefesine aykiri olacagindan talebimiz otobüslerimizin toplu tasima araci kabul edilerek hem 2.Köprüyü, hem de 3. köprüyü kullanabilmesi oldu.

Diger taraftan host ve hosteslerin egitimi konusu üzerinde de durduk. TOFED’in kurulus yillarinda, Bayrampasa Belediyesi, Bahçelievler Belediyesi, IS-KUR ve TOFED isbirligi ile ‘Is Garantili Sertifikali Host ve Hostes Egitimi’ verdigimizi hatirlatarak host ve hostes egitimlerinin zorunlu hale gelmesini talep ettik. Sevgili bakanimiz bu talebimize de oldukça sicak bakti.

Ayrica 1500 koltugun üzerinde özmali olan firmalara verilen20 hatta ilave olarakverilmesine her 50 koltuga 1 hat verilsin seklindeki dilegimizi de ilettik Sayin Arslan’a. 2+1 koltuklarda 50 koltuk zorunlulugunun 36’ya düsürülmesi de bir baska talebimiz oldu. Özmal kiralik oraninin1’e 2’den, 1’e 5’e çikarilmasi talebimiz de bakanlikta oldukça makul karsilandi.

Bu ziyaretin sonuçlarinin sektörümüze hayirlar getirmesini, öncelikli sorunlarimizin kisa zamanda çözülmesini temenni ederim. Ki ziyarette Sayin Arslan’in TOFED Heyeti ve sektöre olan sicak yaklasimini düsününce umutsuz olmamamiz gerektigine de gönülden inaniyorum.
Mevlüt İLGİN
3 Yazısı Var

BENZER YAZILAR